Hoppa till innehållet

Solljus för att läka sår på hornhinna?

Lena Gunhaga
28 oktober 2024

Hornhinnan är ögats yttersta skyddande hinna som täcker pupill och regnbågshinna. En blixtsnabb reflex ser normalt till att vi stänger ögat så att inget kommer in, men ibland hinner vi ändå inte blinka och riskerar en skada på hornhinnan.
– Ett typiskt exempel är att man inte hinner blinka när man är ute och springer eller åker skidor och får en kvist i ögat. Eller om man vänder sig om snabbt och inte hinner reagera innan något träffar ögat, säger Lena Gunhaga, professor i utvecklingsbiologi vid Umeå universitet.

Resultatet kan bli ett skrapsår. Hornhinnan har normalt sett bra läkningsförmåga, så även om det gör ont och är irriterat, läker det oftast av sig själv på ett par dagar. Om det inte gör det, kan det bildas ärrvävnad och ögat kan bli mer ljuskänsligt. I värsta fall kan synen påverkas. Om man har en allmänt nedsatt sårläkningsförmåga, som äldre och diabetiker till exempel, gäller det även för hornhinnan, och man har större risk att få svårläkta och smärtsamma sår.

Därför vill Lena Gunhaga och hennes forskargrupp ta reda på vilka faktorer som spelar roll vid sårläkning i hornhinna. I gruppen ingår bland andra Erika Rasmusson, ögonläkare och disputerad forskare, som ska titta närmare på en grupp proteiner som heter opsiner. Några av opsinerna sitter i syncellerna, alltså stavarna och tapparna. Där reagerar de på ljus som omvandlas till nervimpulser och synintryck. Men det är inte dem Lena Gunhaga och Erika Rasmusson är intresserade av, utan opsin 3 och 5 som är så kallade icke-visuella opsiner som inte ger upphov till synintryck. De aktiveras av blått respektive UVA ljus och finns i hud hos människa. Frågan är om de finns även i hornhinna? Ja, kanske, eftersom hud och hornhinna har strukturella likheter. Och varför skulle i så fall just det vara bra att veta? Jo, för att amerikanska forskare har upptäckt att det hos möss som får ett sår på hornhinnan, bildas mer opsin 5 just runt såret. Så kanske kan det vara så att opsin 5 är viktigt för sårläkning.

Forskarna i Umeå har möss som saknar genen för opsin 5. Med hjälp av dem ska de se om en skada på hornhinna läker sämre hos dem än hos vanliga möss som har opsin 5. De ska också se vad som händer med sårläkningen om hornhinna från vanliga möss, hålls i odling helt i mörker och sedan jämföra med om hornhinnor belysta med UVA-ljus. Blir det skillnad i sårläkning? Det kan ju vara så att det inte räcker bara med att det bildas mer opsin 5 runt såret, utan att det också måste aktiveras av ljus. På liknande sätt kommer forskarna också att undersöka om opsin 3 är viktig för sårläkning i hornhinnan.
Om det skulle visa sig vara som Lena Gunhaga tror, att det går att stimulera sårläkning i hornhinna med ljus kan det få klinisk betydelse.
– Har man ont och är rädd att få något i ögat kanske man drar sig för att vara ute, även om hornhinnan kanske skulle läka bättre i solljus än inne i inomhusbelysning. Här kan glasögon med LED-lampor på insidan av bågarna vara lösningen. Forskare i Japan har utvecklat sådana glasögon fast för behandling av närsynthet. Med glasögonen skulle man kunna belysa ögat med precis den typ av ljus som behövs. För äldre som ligger på sjukhus är det inte heller så lätt att komma ut och för dem skulle glasögonen också vara ett alternativ.

Lena Gunhagas forskningsprojekt är et av de som fick anslag ur Ögonfonden 2024.